Wady lusterek samochodowych

Oprócz niewątpliwych korzyści, lusterka w samochodach posiadają oprócz tegoż swoje wady. Wadą lusterek bocznych jest ponad wszystko to dokładnie, że nie można ich złożyć. Wystają mocno poza linię auta oraz - w czasie przejazdu wąską ulicą bądź bramą - mogą ulec uszkodzeniu. Uszkodzone lusterko samochodowe wymaga szybkiej naprawy bo to obowiązkowe wyposażenie samochodu.

Alternatywną negatywną stroną realizowania lusterek, również tych bocznych, jak też wstecznych, jest to, iż w zwierciadle odbija się światło z reflektorów. To jest kłopot szczególnie uciążliwy w okresie jesienno-zimowym, jeśli nadzwyczaj szybko zapada zmrok. Podówczas światła z latarń , a oprócz tego jadących samochodów, odbijają się w lusterkach. Może to poprowadzić do chwilowego oślepienia kierowcy, a w konsekwencji przyczynić się do kolizji.

Kierowcy przez długawy okres nie mieli możliwość sobie z tym problemem poradzić, szczególnie z tegoż względu, iż zrezygnowanie z patrzenia w lusterka jest właściwie niemożliwe. Nie mamy opcję również lusterka wcale przysłonić. Nie każdy człowiek mógł też zrezygnować z jazdy po zmroku.

Lusterka fotochromatyczne

Wytwórcy inwestowali ogromne sumy w schematy, które pozwoliłyby z tym kłopotem się zmierzyć. W końcu udało się zaprojektować i wyprodukować specjalne lusterka, posiadające fotochromatyczną powłokę, zapobiegającą odbijaniu się światła.

Pierwotnie do przyciemniania zwierciadeł lusterek motoryzacyjnych używano szczególnych związków chemicznych, które w reakcji z wielkim natężeniem podświetlenia, prowadziły do przyciemniania zwierciadeł.

Z uwzględnieniem sporych cen wiążących się z wyprodukowaniem lusterek wykorzystujących tą metodykę, instalowane były one jedynie w lusterkach marek luksusowych. W chwili obecnej wykorzystuje się bardziej zaawansowane sposoby, jakie gwarantują instalowanie w lusterkach samochodowych szczególnych czujników, kontrolujących natężenie podświetlenia.

Dzięki wyżej wspomnianym rozwiązaniom, fotochromatyczne lusterka mogły być montowane nie tylko w samochodach instytucji wystawnych, ale również w takich z tak zwanej średniej półki. Fotochromatyczne lusterka, czyli takie, jakie nie prowadzą do przenikania światła , a ponadto jego odbijania się, to wynalazek ostatnich lat.

Do dotąd kierowcy musieli się połączyć z odbijającym się w lusterkach światłem. Dziś, chociażby tych przed chwilą wspomnianych auta nie są fabrycznie zaopatrzone w takie lusterka, mają okazję je bez blokad dokupić w znaczącej liczbie przypadków sklepach z elementami do aut. Istotnym natomiast polem wypatrywania również lusterek, jak również zróżnicowanych gadżetów motoryzacyjnych jest dziś natomiast internet, zwłaszcza internetowe aukcje.