Niszczyciele trawników w ogrodach - krety. Sposoby walki ze szkodnikami

Nawet najlepsza pielęgnacja ogrodu może nie uchronić nas przed atakiem szkodników, którzy w krótkim czasie potrafią zniszczyć efekty całorocznej, ciężkiej pracy. Wśród szkodników najbardziej znienawidzonych przez ogrodników są krety.

Te, skądinąd bardzo pożyteczne w wielu przypadkach gryzonie, są plagą wszędzie tam, gdzie gleba jest bardzo żyzna, odpowiednio nawodniona i nawożona. Pojawiają się właściwie znikąd i potrafią dokonać niemałego spustoszenia w przydomowym ogrodzie. Jak z nimi walczyć?

Jeśli ci nieproszeni goście jeszcze się w naszym ogrodzie nie pojawili, warto podjąć kilka działań, które mogą udaremnić ich wizyty. Ponieważ krety nie lubią ostrych zapachów i wysokich dźwięków, warto w ogrodzie posadzić rośliny o intensywnym aromacie. Świetnie sprawdzą się tu różne zioła, jak na przykład bazylia.

Wielu ogrodników instaluje różnego rodzaju odstraszacze - drewniane kołatki, gwizdki, wiatraki, które wydają ogłuszające krety dźwięki. W takie miejsce kret z pewnością nie przyjdzie.

Z kretami można tez walczyć za pomocą różnego rodzaju środków, do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym. Tym, co jest najważniejsze w walce z kretami to to, by nie poddawać się, jeśli któryś ze sposobów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Doświadczeni ogrodnicy mają tak wiele różnych pomysłów, że z pewnością także i nam uda się jeden z nich z powodzeniem zastosować.

Dlaczego tak ważna jest walka z tymi gryzoniami. Kopiąc swoje korytarze, krety uszkadzają korzenie roślin. Szczególnie na ich działalności mogą ucierpieć wypielęgnowane przez nas trawniki. Wypiętrzona ziemia niszczy wyrównany teren. Poprzerywane korzenie traw doprowadzają do tego, że trawniki zaczynają usychać. Zamiast soczyście zielonej trawy pozostają nam kępki uschniętej trawy.

Ponadto, krety wyjadają dżdżownice, które spulchniają glebę. Ziemia staje się coraz bardziej wysuszona, w rezultacie czego sadzone na niej rośliny mogą się nie przyjąć.

Walcząc z nimi, nie można jednak zapominać o tym, że krety to zwierzęta chronione, których nie wolno zabijać. Dzięki dostępnym w sklepach specjalnym pułapkom, możemy je łapać i przenosić poza obręb ogrodu. W wielu przypadkach kret jest bardzo pożyteczny więc nie warto rozprawiać się z nim definitywnie.